Click on the event names for reports and/or results
KEYS: * Mixed Open / ** Men’s Open / *** Women’s Open / **** Seniors Open / ***** Junior Open
For all the 2023 Apeiron Northern Order of Merit fixtures click here
JANUARY
3-6 Australian Master of the Amateurs (Southern)
5-8 South American Open (Quito, Ecu)
25-28 Portuguese International Ladies Amateur (Montado)
29 Kent Hinge Trophy final (Royal St George’s)
FEBRUARY
1-3 R&A Student Tour Series Portugal (Troia)
6-9 African Amateur Stroke Play (Leopard Creek)
8-11 Portuguese International Amateur (Montado)
13-16 South African Stroke Play (Mount Edgecombe)
16 Kent Statham Trophy (Royal St Georges)
19-24 South African Amateur Championship (Mount Edgecombe)
28-5 Spanish International Ladies Amateur (La Reserva)
28-5 Spanish International Men’s Amateur (Infinitum Golf)
MARCH
1-3 Cape Province Open (Kingwood Golf Estate & George Golf Club)
7-10 Sunningdale Foursomes (Sunningdale)* – cancelled due to snow
8-10 R&A Student Tour Series Spain (Parador)
12-13 BUCS Exeter Invitational (Exeter)
13-15 BUCS West of Scotland (Western Gailes)
13 Hertfordshire Schools Scratch Championship (Harpenden Common)
14 Kent Golf Spring Meeting (London-international)
14-15 Darwin Salver (Rye)**
16 ESGA Cambridgeshire Schools (The Cambridgeshire)
20 ESGA Suffolk Schools (Hintlesham)
20 ESGA West Yorkshire (Howley Hall)
21 ESGA North Yorkshire Schools (Ripon City)
22 ESGA Somerset Schools (Weston Super Mare)
23 ESGA Gloucestershire Schools (Lilley Brook)
24-26 Ladies London Foursomes (Burnham Beeches) – cancelled due to trolley ban fall-out
24 ESGA East Yorkshire Schools (Malton & Norton)
25-26 Shropshire & Herefordshire Matchplay finals (Arscott)
26 Comboy Scratch (Delamere Forest)*
26-31 BUCS Scottish Student Championship (Moray)
26 Nottinghamshire Men’s Eddie Peters’ Trophy (Wollaton Park)
27-29 BUCS English & Welsh Championship (Sherwood Forest)
28 Warwickshire Schools (Hearsall)
29-Apr1 Augusta National Women’s Amateur (The Augusta National)
29 Leicestershire Men’s Seniors ‘Graham Webb Trophy’ (Rothley Park)
30-Apr 1 Berkhamsted Trophy (Berkhamsted)
30 Scottish Golf Ping Scottish Open Series (West Kilbride)
APRIL
1 The Leveret Trophy (Formby)***
2 The Hampshire Rose (North Hants)***
2 Suffolk Girls Spring Cup (Ipswich)
3-6 West Hill Father and Sons (West Hill GC)*
3-5 R&A Student Tour Series Final – Men (St Andrews)
3-5 R&A Student Tour Series Final – Women (St Andrews)
3 Frilford Heath Salver (Frilford Heath)***
3 Northumberland Men’s Junior Spring Open (Alnmouth Village)
3 Leicestershire Schools Championship (Kibworth)
3 Middlesex Schools Championship (Fulwell)
3 Sussex Andy Beer Junior Team Trophy (Copthorme) – cancelled
3 Berkshire Ladies Spring Meeting – Division 1 (Goring & Streatley)
4 Angus Junior Team Championship (Monifieth/Ashludie)
5 Shropshire Ladies/Junior Greensomes (Hill Valley)
5 Surrey Girls Spring Meeting (Surbiton)
6-10 French International Boys/Girls Championship (Golf de Saint Germain)
6 Staffordshire Boys U-12s/14s (The Castle)
6 Kent Futures Championship (Littlestone-Warren)
6 Gloucestershire Junior Team Championship (Bristol & Clifton)
6 Worcestershire & Herefordshire Ladies Spring Greensomes (Stourbridge)
6 ESGA Norfolk Schools (Dereham)
7-11 West of Ireland Amateur (County Sligo)
7-9 Duncan Putter (Southerndown)**
7 Lincolnshire Juniors Jennings/Peggotty (Lincoln)
8-9 Craigmillar Park Open (Craigmillar Park)**
9 Shropshire & Herefordshire Men’s Spring Trials (Shrewsbury)
10 Frilford Heath Scratch Salver (Frilford Heath)*
11 ESGA Buckinghamshire Schools (Hickleton)
12-14 Scottish Golf Scottish Boys/Girls Open (Lundin/Longniddry)
12-14 Oxfordshire Ladies County Championship (Studley Wood)
12 Yorkshire Men’s Seventh Division Team Preliminary Championship (Forest Park)
12 Durham Men’s County Members Spring Pairs (Hartlepool)
12 Middlesex Junior Champion Club (Stanmore)
12 Cheshire Ladies Junior Spring Meeting (Helsby)
12 ESGA Cumbria Schools (Kendal)
13 Midland GU U-16s Girls/Boys Open Stroke Play (Hawkstone Park)
13 Staffordshire Schools (Brocton Hall)
13-14 Peter McEvoy Trophy (Copt Heath)
13-14 BUCS Team Championship (Woodhall Spa)
13 Hertfordshire Junior Champions Club (Porters Park)
13-16 Cornwall Ladies County Championship (West Cornwall)
13 ESGA Bedfordshire Schools (Hickleton)
14-16 Surrey Ladies County Championship (Royal Mid Surrey)
14-16 Sussex Ladies Scratch Foursomes (Dyke)
14 Midland GU U-16s Girls/Boys Open Stableford (Hawkstone Park)
14 BB&O Junior Champion Club (Hazlemere)
14 Essex Ladies Girls Spring Meeting (Canons Brook)
15-16 Trubshaw Cup (Ashburnham/Tenby)**
15-16 Norfolk Men’s County Foursomes (King’s Lynn)
15 Selborne Salver (Blackmoor)**
16 Hampshire Hog (North Hants)**
The above two competitions combine for the Hampshire Salver
16-18 Cheshire Ladies County Championship (Royal Liverpool)
17 ESGA Durham Schools (Beamish Park)
17 Somerset Ladies Fowler Brooches 4BBB (Cricket St Thomas)
17 East Lothian Ladies Spring Meeting/ County Championship qualifier (The Renaissance Club)
18-20 Northern Women’s Region County Foursomes (Doncaster)
18 Devon Schools (Downes Crediton)
19 ESGA Avon Schools (The Stranahan)
19 Hertfordshire County Fourball (Hanbury Manor)
19-22 European Nations Cup (Sotogrande)
20-23 Welsh Men’s Open Stroke Play (Southerndown)
21-23 Scottish Golf Scottish Women’s Open (Royal Troon Portland)
21-23 Berkshire Ladies County Championship (The Berkshire)
21 Kent Winter Fourball Final (Rochester & Cobham Park)
21 Scottish Golf North Ladies Open (Alness)
21 ESGA South Yorkshire Schools (Hickleton)
22-23 Battle Trophy (Crail GS)**
22-23 Leicestershire Men’s Spring Tournament (Lutterworth/The Luffenham Heath)
22-23 Essex Men’s Keating Trophy final (Romford)
22 Shropshire & Herefordshire Jeremy Clee Salver (Ludlow)
22 Kent Women’s Amateur (Sheerness)
23 Durham Men’s Captain & Vice Captains competition (Durham City)
23 Cambridgeshire Foursomes Championship (Saffron Walden)
23 Cheshire Ladies Junior Mixed Team Event (Chorlton cum Hardy)
23 Lancashire Girls Spring Meeting (Leigh)
23 Ayrshire Junior Team Championship (Caprington)
24-26 BUCS Tour Finals (Blairgowrie)
24 Philip Kilgour Scratch Open (Buckinghamshire)**
24 Northumberland Men’s Seniors Spring Texas Scramble (Magdalene Fields)
24 Hertfordshire Schools Mid-Handicap Championship (Royston)
24 Cheshire Ladies 4 Ball Team Stableford (Caldy)
24 ESGA Derbyshire Schools (Chevin)
24 ESGA Cornwall Schools (Cape Cornwall)
24 ESGA Kent Schools (Pedham Place)
25-26 West of England Seniors (Burnham & Berrow)*
25 Oxfordshire Ladies Bronze (Studley Wood)
25 ESGA Nottinghamshire Schools (Worksop)
26 Yorkshire Men’s Seventh Division Team Championship (Thirsk & Northallerton)
26 ESGA Essex Schools (Theydon Bois)
27 East Region Women’s Foursomes (South Beds)
27 Buckinghamshire Ladies Seniors/Vets Spring Meeting (Buckingham)
27 Berkshire Ladies Spring Meeting – Division 2/3 (Maidenhead)
27 Cambridgeshire Women’s Margery Newport Trophy – Division 1 (Royston)
27 Hampshire Ladies Foursomes (Corhampton)
27 Suffolk Ladies Division 4 Meeting (Southwold)
28-30 The Lytham Trophy (Royal Lytham/St Annes)**
28-30 West of England Amateur Stroke Play (Royal North Devon)**
28-30 Fairhaven Trophy Boys/Girls (Fairhaven)*****
28-30 R&A Girls U-16s (Enville)
28 Scottish Golf Medals Final East (Duddingston)
28 Durham Ladies Spring Waltz (Barnard Castle)
28 Gloucestershire Ladies Seniors/County Championship (Cirencester)
29 Bedfordshire Men’s Paul Fletcher Trophy (Bedford & County)
29 Lothians Men’s Team (Castle Park)
30 Lincolnshire Men’s County Pairs (Cleethorpes)
30 Suffolk Men’s Foursomes (Halesworth)
30 Surrey Amateur Masters (Walton Heath)
30 Ayrshire Men’s Stroke Play (Western Gailes)
30 Dumbartonshire Men’s Spring Meeting (Kirkintilloch)
30-May 1 East Lothian Ladies Championship/Handicap Quaich (The Renaissance Club)
30 Gwent Men’s Cock of the North Championship (Bryn Meadows)
MAY
1 Derbyshire Golf Junior Spring Meeting (Buxton & High Peak)
1 BB&O Spring Trophy (Temple)
2 R&A Coronation Foursomes 2022 Grand Final (Eden course, St Andrews)
2 Worcestershire & Herefordshire Ladies Spring 3 Ball Alliance (Gaudet Luce)
3 England Golf England Golf Captains (Burnham Beeches)
3 Norfolk Ladies County Am-Am (Dunston Hall)
3 Glasgow Men’s Seniors (Gailes Links)
3 ESGA Cornwall Schools (St Austell)
4-5 England v Spain (Worplesdon)
4 Bill Shankland Memorial Trophy (Parkstone)
4 Yorkshire Men’s County Members Am-Am No 1 (Cleveland)
4 Cornwall Ladies Spring Meeting (Truro)
4 Dorset Ladies Silver Spring Challenge (Ashley Wood)
4 Suffolk Ladies Division 3 Meeting (Fynn Valley)
4 ESGA Surrey Higher Handicap Schools (Chipstead)
5 Scottish Golf Medals Final West (Gourock)
5-7 Wales Golf Welsh Women’s Open Stroke Play (Prestatyn)
5 Northampton Women’s (Wellingborough)
6-7 Danny Willett Salver (Worksop/Lindrick)**
6-7 Dorset Ladies County Championship (Ashley Wood)
6-7 Scottish Golf North Men’s Inter-District – Dumbartonshire (Hilton Park)
6 Fife Men’s Team (Pitfirrane)
7 England Golf Race to Woodhall Spa (Farrington Park)
7 England Golf Race to Woodhall Spa (East Brighton)
7-9 Lincolnshire Ladies County Championship (Lincoln)
7 Northumberland Men’s North & South Trophy (Seahouses) – postponed due to fog
7 Leicestershire Women’s Stroke Play qualifier (Rothley Park)
7 Bedfordshire Men’s County Foursomes (The Millbrook)
7 Cornwall Junior Champion Club (Tehidy Park)
7 Somerset Junior County Championship (Worlebury)
7 Somerset Ladies County Championship (Mendip)
7 Nottinghamshire Girls/Intermediates (Oakmere Park)
8 Scottish Golf PING Scottish Open Series (Crieff)
8-11 Ayrshire Men’s Matchplay (Loudoun)
8 Northumberland Ladies Spring Meeting (Morpeth)
9 Scottish Golf Medals Final North (Deeside)
9-10 Hampshire Ladies Championship Week (Shanklin & Sandown)
9 Wiltshire Ladies Spring Meeting – including junior girls (Upavon)
9 Dorset Ladies Seniors (Parkstone)
10 England Golf Senior Series (Saunton)
10 Yorkshire Men’s Sixth Division Team Championship (Horsforth)
10 Lancashire Men’s Collinge Trophy I (Wigan)
10 Durham Men’s County Members Spring Salver (Houghton-le-Spring)
10-11 BB&O Seniors (Oxford)
10 Buckinghamshire Ladies Intermediate County Championship (Flackwell Heath)
10 Oxfordshire Ladies 3 Ball Alliance – Spring (Kirtlington)
10 Cheshire Ladies 3 Ball Team Stableford (Warrington)
10 Durham Ladies 4BBB (Houghton-le-Spring)
10 Gloucestershire Ladies Spring Bowmaker (Stinchcombe Hill)
11-14 Irish Men’s Amateur Open (The Island)
11 England Golf England Golf Captains (Saunton)
11 Surrey Men’s Seniors (Cuddington)
11 Surrey Ladies Spring Meeting (Banstead Downs)
11 Sussex Ladies Spring Rumble (Seaford)
11 ESGA Lancashire Schools (Bolton)
12 Middlesex Men’s Spring Meeting (Ashford Manor)
12 Somerset Men’s Seniors (Oake Manor)
12 Gloucestershire County Golf Day (Tracy Park)
12-14 Essex Ladies County Championship (Langdon Hill)
12-14 Norfolk Ladies County Championship (Great Yarmouth & Caister)
12-14 Nottinghamshire Ladies County Championship (Coxmoor)
12-14 Suffolk Ladies County Championship (Stowmarket)
12-14 Yorkshire Ladies County Championship (The Bradford)
13-14 Leicestershire Women’s Matchplay (Rothley Park)
13-14 Buckinghamshire Ladies County Championship (Flackwell Heath)
13-14 Cambridgeshire Women’s County Championship (St Ives)
13 Suffolk Men’s Scratch Team Championship (Ufford Park)
13 Cumbria Ladies Mixed 4BBB (Cockermouth)
14 Lincolnshire Boys & Girls (Holme Hall)
14 Punch Bowl (Trentham)**
14 Scottish Golf Medals Final Central 1 (Grangemouth)
14 NE of Scotland Phillips Trophy (Fraserburgh)**
14 Derbyshire Golf Men’s Henriques and Leo Feeney (Mickleover)
14 Northamptonshire Boys/Girls (Wellingborough)
14 Worcestershire Men’s Boulton Salver (Stourbridge)
14 Hertfordshire Men’s Champion Club Final (Brickendon Grange)
14 Kent Women’s Champion of Champions (Royal Blackheath)
14 Somerset Men’s County Championship (Burnham & Berrow)
14 Wiltshire Men’s County Championship (Malborough)
14 Gloucestershire Boys U-16s/15s/14s (Broadway)
14 Cheshire Girls (Ringway)
14 Gloucestershire Girls (Broadway)
14 Glasgow Men’s Stroke Play (Ralston)
15 Midland Senior Spring (Coxmoor)
15-19 English Seniors Women’s Amateur (Stoneham)
15-17 Warwickshire Ladies County Championship (Stratford-on-Avon)
15 Durham Men’s Captains Spring Meeting (Seaham)
15 Durham Men’s Seniors Spring Meeting (Tyneside)
15 Cheshire Seniors Qualifying – County Matchplay (Reddish Vale)
15 Hertfordshire Women’s Spring Meeting (Old Ford Manor)
15 Somerset Ladies Spring Meeting (Long Sutton)
15 Lincolnshire Ladies Seniors (South Kyme)
15 Flintshire Men’s Spring Seniors (Prestatyn)
15 Sussex Ladies Spring 9 Challenge (Cuckfield)
16 England Golf Brabazon Trophy Southern Qualifier (Golf at Goodwood)
16 England Golf Brabazon Trophy Midland Qualifier (Kedleston Park)
16 England Golf Brabazon Trophy Northern Qualifier (Delamere Forest)
17-18 Senior Men’s Frank Stableford (Wallasey)*
17 Scottish Golf PING Scottish Open Series (Old Course Ranfurly)
17-20 Cornwall Men’s Amateur (Newquay)
17 Durham Men’s Junior Patrons No 1 (Seaham)
17 Leicestershire Men’s Inter Club Foursomes, round 1 (various)
17 Staffordshire Seniors Cox Chalice & Thomas Trophy (Newcastle Under Lyme)
17 Gloucestershire Ladies Bronze Team (Alexander Park)
18 South East Group Men’s Foursomes (Seacroft)
18 Midland GU Mid Amateur Open (Coxmoor)
18 Yorkshire Men’s County Members Meeting No 1 (Cave Castle)
18 Leicestershire Men’s Club Championship Shield (The Leicestershire)
18 Berkshire Ladies President’s Salvers (Newbury & Crookham)
18 East Lothian Ladies Commonwealth Spoons (Haddington)
18 Bedfordshire Ladies Women’s Spring Meeting & County Handicap (Cainhoe Wood)
19-21 Irish Women’s & Girls Amateur Open (Woodbrook)
19-21 Devon Men’s Amateur (Yelverton)
19-21 French Men’s Amateur Open (Les Aisses)
19 Cheshire Men’s Qualifying – County Matchplay (Reddish Vale)
19 Middlesex Women’s Spring Meeting (Highgate)
19 Cheshire Ladies Doris Chambers Salver (Bramhall Park)
20-21 England U-16s v Spain U-16s (Hunstanton)
20-21 Eastern Inter Counties Foursomes (Seacroft)
20 King George V Coronation Cup, part 1 of Herts Bowl (Porters Park)**
20 Beau Stag (Beau Desert)**
20 Wales Golf PING Junior Tour Event 2 (Llantrisant & Pontyclun)
20 Durham Men’s Club Teams Handicap (Brancepeth Castle)
20-21 Cheshire Men’s/Senior County Matchplay (Reddish Vale)
20-21 Devon Women’s Amateur (Yelverton)
20-21 Gloucestershire Men’s Amateur (The Kendleshire)
20-21 Scottish Golf North Ladies Championship (Maverston)
21 England Golf Race to Woodhall Spa (High Legh Park)
21 England Golf Race to Woodhall Spa (Rookery Park)
21 West of Scotland Stroke Play (Largs)**
21 Hertfordshire Stag, part 2 of Herts Bowl (Moor Park)**
21 Lancashire Boys (Davyhulme Park)
21 Derbyshire Golf Drabble and Sayers Cups (Chevin)
21 Leicestershire Girls (Glen Gorse)
21 Cumbria County 4s – Terry Rhodes Trophy (Windermere)
21 Shropshire & Herefordshire Handicap Open (Telford)
21 Surrey Boys U-12s
21 Fife Junior Team Championship (Forrester Park)
21 Argyll & Bute Spring Meeting (Port Bannatyne)
21 Caernarfonshire Men’s Snowdonia Cup (Porthmadog)
22 Northumberland Men’s Seniors 4-man Team (Newcastle United)
22 Hertfordshire Men’s Senior Champion Club (Stocks)
22 Buckinghamshire Ladies Par 3 (Wycombe Heights)
22 Nottinghamshire Ladies Veterans Spring Meeting (Springwater)
23 England Golf Senior Series (Marlborough)
23 England Golf England Golf Captains (Marlborough)
23-25 Northern Women’s Region Northern Championship (Arcot Hall)
23 Shropshire Star Team Championship (Leominster)
23 Dorset Ladies Bronze Spring Meeting (Ferndown Forest)
24 Yorkshire Men’s Fifth Division Team Championship (Hallowes)
24 Lancashire Men’s Collinge Trophy II (Lee Park)
24 West Wales Ladies Championship & Presidents Cup Medal (Pennard)
25-28 England Golf Men’s Stroke Play – Brabazon Trophy (Sunningdale)
26-28 Scottish Golf Scottish Women’s Amateur (Ladybank)
26-28 Wales Golf Welsh Open Youths (Creigiau)
26 Lincolnshire Patrons (Pottergate)
26 BB&O Scratch & Handicap Foursomes – rounds 1&2 (Maidenhead)
26 Essex Men’s Colts/Sir Michael Bonallack (Thorpe Hall)
26 Middlesex Mixed Open (Northwood)
26-28 Surrey Men’s Amateur (Walton Heath)
26 Sussex Men’s Mid Age Championship (Seaford)
26 Dorset Men’s County Championship (Broadstone)
26 Essex Ladies Bronze Handicap (The Burstead)
26 Worcestershire & Herefordshire Ladies County/Seniors Championship (Vale)
27-28 & June 4 Durham Men’s County Matchplay (Darlington)
27-29 Durham Ladies County Championship (Bishop Auckland)
27 Derbyshire Golf Men’s/Ladies Amateur (Chapel En Le Frith)
27 Nottinghamshire Men’s Amateur (Wollaton Park)
27 Shropshire & Herefordshire Brian Lewis Trophy (Church Stretton)
27 Northamptonshire Roses Spring Cup (Kettering)
27 Dyfed Mixed Championship (Derllys Court)
28-30 Lancashire Ladies County Championship (Ormskirk)
28-30 Northumberland Ladies/Girls County Championship (Hexham)
28-30 Cumbria Ladies County Championship (Brampton)
28-30 Cheshire Ladies Seniors (Prestbury)
28-29 Cumbria Inter-Club Matchplay (Grange Over Sands)
28 Norfolk Men’s Coronation Salvers (Barnham Broom)
28 Cornwall Men’s Closed (St Austell)
28 Angus Spring Meeting (Brechin)
28 Scottish Golf North Men’s North District Championship (Fortrose & Rosemarkie)
29 Durham Men’s Juniors PD Cowell (TBC)
29 BB&O 25 & Overs (The Oxfordshire)
29 Cambridgeshire Junior Champion Club (Saffron Walden)
30 Critchley Salver (Sunningdale)***
30-31 Hampshire Men’s Senior County Championship (Tylney Park)
30 England Golf Senior Series (Hesketh)
30 Scottish Golf Scottish Men’s Open Pre Qualifying (Kemnay)
30 Leicestershire Men’s Inter Club Pro-Am Foursomes, round 2 (various)
30 Leicestershire Men’s Inter Club Seniors Foursomes, round 1 (various)
30 BB&O Mixed U-25s (Huntercombe)
30 ESGA South East Schools Championship (Aldenham)
30 ESGA South West Schools (Downes Crediton)
30 ESGA South of England Schools (Grim’s Dyke)
30 Wiltshire Junior Team Shield & Junior Championship (Chippenham)
31 England Golf England Golf Captains (Hesketh)
31-1 The Lagonda Trophy (Gog Magog)**
31 Astor Salver (The Berkshire)***
31 England Golf Midland GU Boys County qualifier (Kirby Muxloe)
31 South East Group Junior Championship (Thorpe Hall)
31 Leicestershire Men’s Inter Club Mixed Foursomes, round 2 (various)
31 Cheshire Junior Team Club Championship (Lymm)
31 Essex Girls (West Essex)
JUNE
1 South Western Counties U-16s/U-14s (Woodbury Park)
1 Wales Golf Medal & Bowls Area 3 Regional Final (Wenvoe Castle)
1-3 German Boys/Girls Open (GC St Leon-Rot)
1-4 Hertfordshire Men’s County Championship (Moor Park)
1-4 Hertfordshire Women’s County Championship (Moor Park)
1 Yorkshire Boys Championship (Moor Allerton)
1-2 Northumberland Men’s 1st & 2nd Divisions team Championship (Blyth)
1-2 Lincolnshire Ladies Spring Bronze (Boston)
1 Cheshire President’s Day (Stockport)
1 Essex Men’s Faldo Wedge (Burnham on Crouch)
1 Hampshire Ladies Veterans (Rowlands Castle)
1 Surrey Ladies Seniors (Hindhead)
2-4 Scottish Golf Scottish Men’s Open (Meldrum House)
2-4 Lancashire Men’s County Championship (Bolton Old Links)
2-4 Kent Men’s Amateur (Royal St George’s)
2-4 Sussex Ladies County Championship (Cooden Beach)
2-4 Middlesex Men’s County Championship (Ealing)
2-3 Shropshire Ladies County Championship (Wrekin)
2 Derbyshire Golf Ladies Spring Am-Am (Mickleover)
2 Suffolk Junior Championship (Stowmarket)
2 Sussex Boys (Sweetwoods)
2 Devon Boys/Girls (East Devon)
2 Surrey Girls (Farnham)
2 Scottish Golf North Ladies 3 Team Competiton (Hopeman)
2 ESGA North of England Schools (Cleckheaton)
2 ESGA Midlands Schools (St Neots)
3-4 St Rule Trophy (St Andrews Links)*
3-4 Bedfordshire Men’s County/Colts Championship (John O’Gaunt)
3-4 Middlesex Women’s County Championship (Ealing)
3-4 Bedfordshire Ladies County Championship (John O’Gaunt)
3 Wiltshire Ladies County & Divisional Championship (High Post)
4 England Golf Race to Woodhall Spa (Hollywood)
4 England Golf Race to Woodhall Spa (Bedfordshire)
4 Wigtownshire Men’s Championship (Newton Stewart)
4 Glasgow Men’s Summer Meeting (Dougalston)
4 Scottish Golf North Men’s Inter-District – Argyle & Bute (Kings)
5 Nottinghamshire Men’s Interclub Foursomes, 2nd round (various)
5 Staffordshire Club Golfer, qualifying round 1 (Aston Wood)
5 Hampshire Mixed Greensomes (Hockley)
5 Dorset Ladies O-70s Challenge (Dorset G&CC)
5 Durham Ladies Vine Trophy (Durham City)
5 Nottinghamshire Ladies Coronation Cups (Chilwell Manor)
5 Lanarkshire Men’s Seniors
6 Derbyshire Golf Ladies County Foursomes (Horsley Lodge)
6 Cambridgeshire Women’s Audrey Nicole Cup – Division 2 (Links, Newmarket)
6 Midlands South Region 4BBB (The Kidderminster)
7 England Golf England Golf Captains (Seaton Carew)
7-9 England Golf England Senior Men’s Stroke Play (Alwoodley & Pannal)
7 Lancashire Men’s Bell Trophy I (Dean Wood)
7 Warwickshire Men’s Amateur (The Warwickshire)
7-8 Worcestershire Men’s County/Team Championship (Worcester)
7 Gloucestershire Ladies Western Daily Press Cup (Gloucester)
8-10 European Mid-Amateur (Bogogno)
8 Scratch Challenge Bowl (Boyce Hill)**
8 Yorkshire Men’s County Members Meeting No 2 (Scarcroft)
8 Cumbria Ladies One Day Team Trophy (Carlisle)
8 Norfolk Ladies Division One Handicap Championship (Hunstanton)
8 Fife Men’s Senior Stroke Play (Thornton)
9-11 St Andrews Links Trophy (St Andrews Links)**
9 Scottish Golf 9-Hole Challenge (Kemnay)
9 Wales Golf Medal & Bowls Area 4 Regional Final (Ashburnham)
9-10 Staffordshire Men’s Amateur (Trentham Park)
9-11 Hampshire Men’s Amateur (Hockley)
10 Wales Golf Ping Junior Tour Event 3 (Lakeside Garthmyl)
10 Northamptonshire Boys/Men’s (Northampton)
10-11 Cambridgeshire Men’s County Championship (St Ives)
10-11 Norfolk Men’s County Championship (Royal Cromer)
10-11 Essex Men’s County Amateur (Bentley)
10 South Ayrshire Junior Open Stroke Play (Ayr Seafield)
11 West of England Ladies Amateur (Bath)***
11 Leicestershire Men’s Boys Agegroup Championship (Beedles Lake)
11 Lancashire Scratch Interclub Tournament (Rossendale)
11 Gwent Men’s Stroke Play (Pontypool)
11 Dyfed County Championship (Cardigan)
12-13 Lancashire Men’s Seniors (Fleetwood)
12 Durham Men’s Seniors G Dunn Trophy (Hobson)
12 Staffordshire Club Golfer, qualifying round 2 (South Staffs)
12 Hertfordshire Women’s Interclub Foursomes (Moor Park)
12 Norfolk Ladies Division Two Handicap Championship (Thetford)
12 Sussex Ladies Kathleen Rider Foursomes (Copthorne)
12, 14 & 18 Wigtownshire Matchplay (Newton Stewart)
13-18 R&A The Women’s Amateur (Prince’s)
13 England Golf Senior Series (Hollinwell)
13-15 Welsh Men’s Seniors (Aberdovey)
13-15 Annika Invitational Girls Championship (Halmstad, Sweden)
13 Cambridgeshire Women’s Long Hanidcap Cup/High Handicap Shield (Gog Magog)
13-14 Dorset Ladies Interclub Foursomes (Dudsbury)
14 England Golf England Golf Captains (Hollinwell)
14 South Western Counties Amateur (Perranporth)
14 Yorkshire Men’s Fourth Division Team Championship (Driffield)
14 South Women’s Region Australian Spoons (Drift)
14 Durham Men’s County Members Summer Pairs I (Sharpley Springs)
14-15 Northumberland Men’s Seniors (Arcot Hall)
14 Leicestershire Men’s Inter Club Men’s Foursomes, round 2 (various)
14 Essex Men’s Veterans Trophy (The Warren)
14 Worcestershire & Herefordshire Ladies Vets – Thorne Bells (Bransford)
15-17 European Ladies Seniors (Douglas)
15 Midland GU Senior Pairs (The Kidderminster)
15 Welsh Golf Radyr Cup (Radyr)
16-18 England Golf Midland North Women’s Region County qualifier (Holme Hall)
15 Northamptonshire Women’s Seniors (Overstone Park)
15 Somerset Ladies Bowmaker (Worlebury)
16 R&A The Amateur Championship – Pre-Qualifying (Southport & Ainsdale)
16 Scottish Golf Medal Finals South (Lochmaben)
16 Warwickshire Men’s Amateur Matchplay – quarters/semis (The Warwickshire)
16 Middlesex Mid-Am Individual/Team Championship (Crews Hill)
17-18 The Berkshire Trophy (Berkshire)**
17-18 Tennant Cup (Gailes Links and Killermont)**
17 Shropshire & Herefordshire Cognac Trophy (Kington)
18 England Golf Race to Woodhall Spa (Wheatley)
18 England Golf Race to Woodhall Spa (Burton on Trent)
18-21 Midland South Women’s Region County Match Week (Sonning)
18 Leicestershire Men’s Amateur (Kibworth)
18 Shropshire & Herefordshire Men’s Amateur (Bridgnorth)
18 Warwickshire Men’s Amateur Matchplay final (The Warwickshire)
18 Cornwall Junior Championship (Looe)
18 Devon Team Championship (Torquay)
18 Cheshire Ladies Weekend Stableford (Chester)
18 Angus Men’s Stroke Play (Edzell)
18 Dumbartonshire Summer Meeting Texas Scramble (Clydebank & District)
18 Scottish Golf North Ladies County Foursomes (Nairn Dunbar)
19-24 R&A The Amateur Championship (Hillside/Southport & Ainsdale)
19-21 England Golf Northern Women’s Region County qualifier (Eden)
19 South West Women’s Region Australian Spoons (Long Sutton)
19 Scottish Golf PING Scottish Open Series (Bruntsfield Links)
19 Somerset Ladies Summer 3 Ball Bowmaker (Cricket St Thomas)
19 Bedfordshire Ladies 4BBB (Pavenham Park)
19 East Lothian Ladies Summer Meeting (Gifford)
20-23 Junior World Cup (Toyota, Japan)
20-22 England Golf Senior Women’s Stroke Play (Preston)
20 England Golf Senior Series (Wetherby)
20 Suffolk Men’s Seniors (Seckford)
20 Essex Men’s Herbert Bishop Vase (Thorndon Park)
21 England Golf England Golf Captains (Wetherby)
21-23 Scottish Golf Scottish Senior Men’s Open (Stirling)
21 Lancashire Men’s Gardner Cup (The Luffenham Heath)
21 Leicestershire Men’s Inter Club Pro-Am Foursomes, round 2 (various)
21-22 Dorset Men’s Seniors (Parkstone)
21 Middlesex Women’s Pearson County finals (Sudbury)
22 Yorkshire Men’s Seniors County Members Meeting No 1 (Burstwick)
22 Durham Men’s Junior Patrons No 2 (Barnard Castle)
22 Nottinghamshire Mixed Pairs (Coxmoor)
22 Worcestershire Men’s Seniors (Fulford)
22-24 Cheshire County Stroke Play (Eaton)
22 Staffordshire Club Golfer, qualifying round 3 (Greenway Hall)
22 Midlothian Ladies Summer Meeting (Glencorse)
23-24 Wales G4D Open (St Melyd)
23 Devon Women’s Seniors (Churston)
24 Durham Men’s Club Championship qualifier (Dinsdale)
24-25 East of Scotland Open (Lundin)
24-25 Leicestershire Men’s Match Play Championship (Kirby Muxloe)
24-25 27 Nottinghamshire Men’s Amateur Matchplay (Wollaton Park)
24-25 Cumbria Men’s Stroke Play
24-25 Suffolk Men’s Amateur (Ipswich)
24 Wales Golf R&A 9-Hole Championship (St Melyd)
25-28 England Golf South Women’s Region County qualifier (Sundridge Park)
25 Northumberland Men’s County Championship 36-hole qualifier (Ponteland)
25 Lincolnshire Men’s Amateur (Market Rasen)
25 Wales Golf Ping Junior Tour Event 4 (St Melyd)
25 Hertfordshire Colts (Welwyn Garden City)
25 Norfolk Men’s County Handicap (Sheringham)
25 Angus Men’s Matchplay (Edzell)
25 Caernarfonshire Men’s Open Handicap (Llandudno, Maesdu)
25 Durham Boys (Consett)
26 R&A Open Regional Qualifying (various)
26 ESGA English Schools National Girls Championship (The Kendleshire)
26 ESGA English Schools National Boys Championship (The Kendleshire)
26 Leicestershire Men’s Inter Club Seniors Foursomes, round 2, & Seniors Scratch Knock-Out, round 1 (various)
26 Nottinghamshire Men’s Interclub Foursomes, 3rd round (various)
26 Bedfordshire Men’s Seniors (John O’Gaunt)
26 Bedfordshire Women’s Seniors (Bedfordshire)
26 Lincolnshire Ladies County Better Ball North (Grimsby)
27-28 England Golf English Disability Open (Kings Norton)
27-30 Scottish Golf Scottish Senior Women’s Open (Stirling)
28-1 European Amateur (Parnu Bay, Estonia)
28 England Golf Senior Series (Wellingborough)
28-30 Welsh Men’s Open Seniors (Ashburnham)
28 Yorkshire Men’s Third Division Team Championship (Renishaw Park)
28 & 30 & June 2 Northumberland Men’s Matchplay (Ponteland)
28 Cumbria Men’s Seniors (Barrow)
28 Oxfordshire Ladies County Shield (Witney Lakes)
29 England Golf England Golf Captains (Wellingborough)
29 Leicestershire Men’s Seniors Handicap Trophy (Melton Mowbray)
29-30 Essex Men’s Seniors (Chelmsford)
29 Surrey Men’s Foursomes (Croham Hurst)
29 Gloucestershire England Golf Captains qualifier (Minchinhampton)
29 Worcestershire & Herefordshire Ladies County Greensomes (Wharton Park)
30-1 R&A Vagliano Trophy (Royal Dornoch)
30-1 R&A Junior Vagliano Trophy (Royal Dornoch)
30-2 England Golf English U-18s Amateur (Effingham)
30 Argyll & Bute Open Seniors (Rothesay)
JULY
1-2 Tucker Trophy (Whitchurch/Newport)**
2 England Golf Race to Woodhall Spa (Carlisle)
2 England Golf Race to Woodhall Spa (Royal Winchester)
2-3 Kent Men’s Seniors (Sittingbourne)
2 Gloucestershire Boys (Stinchcombe Hill)
2 Lancashire Girls (Ashton in Makerfield)
2 Angus Summer Meeting (Arbroath)
2 Fife Men’s Stroke Play/Upper Amateur (Glenrothes)
2 Lanarkshire Men’s Open Handicap
3 England Golf Senior Series (The Gog Magog)
3 Scottish Golf Medal Finals Central 2 (Dalmahoy)
3-5 England Golf East Region Women’s County qualifier (Wensum Valley)
3-5 England Golf South West Women’s County qualifier (Cumberwell Park)
3-4 Yorkshire Men’s Seniors Championship (Ilkley)
3 Durham Men’s Captains Summer Meeting (Houghton-le-Spring)
3 Surrey Schools (Farnham)
3 Bedfordshire Women’s County Foursomes (Aspley Guise & Woburn Sands)
3 Essex Ladies Silver Handicap (Braintree)
3 Nottinghamshire Ladies Summer Meeting & Vets Trophy (Worksop)
3 Shropshire Ladies Summer Meeting/team Championship (Llanymynech)
3 Lothians Men’s Seniors (Newbattle)
3 ESGA Essex Schools (Colne Valley)
3 ESGA Surrey Schools (Farnham)
4 England Golf England Golf Captains (The Gog Magog)
4 R&A Open Final Qualifying (Various)
4 England Golf South East Boys County qualifier (John O’Gaunt)
4-6 Peter Alliss Memorial Trophy (Royal Mid Surrey)
4-6 Midland GU U-21s Girls Close Amateur (Stoke Rochford)
4-6 Suffolk Ladies Seniors (Aldeburgh)
4 Bridget Jackson Bowl Open (Handsworth)*
4 Northumberland Men’s Seniors 4BBB (Slaley Hall)
4 Shropshire & Herefordshire Men’s Seniors (Astbury)
5 Pleasington Putter (Pleasington)*
5 English Schools Team Championship (Woodhall Spa)
5-7 Midland GU Open Youths Amateur (Stoke Rochford)
5 England Golf Northern Counties Boys County qualifier (The Tytherington)
5 Lincolnshire Men’s Seniors (Thonock Park)
5 Worcestershire Brandhall Gold Vase (Wharton Park)
5 Middlesex Men’s Coronation Bowl (Pinner Hill)
5 Devon Men’s Seniors (Royal North Devon)
5 Gloucestershire Men’s County Medal Final (Filton)
5 North of Scotland Junior Championship (Tain)
6 Yorkshire Men’s Seniors County Members Meeting No 2 (Halifax West End)
6 BB&O Handicap (Ellesborough)
6 Warwickshire Men’s Seniors (Handsworth)
6 Buckinghamshire Ladies Seniors (Harleyford)
6 Berkshire Ladies Seniors (East Berkshire)
6 Cambridgeshire Women’s Foursomes (Brampton Park)
6 Sussex Ladies Seniors’ Meeting (Piltdown)
7-9 England Golf English Men’s Mid-Amateur – Logan Trophy (Woodhall Spa)
7-9 Sussex Men’s Amateur (Ifield)
7 BB&O Champion Club (Studley Wood)
7 Durham Ladies Scout Cups (Beamish Park)
8-9 Cameron Corbett Vase (Haggs Castle)**
9 Northern Women’s Region Australian Spoons (Upton by Chester)
9 Scottish Golf PING Scottish Open Series (Portlethen)
9 Leicestershire Men’s Mercury Cup (Glen Gorse)
9 Nottinghamshire Men’s Jack Prescott Junior Open Trophy (Chilwell Manor)
9 Hertfordshire Family Cup (Manor of Groves)
9 Dorset Cyril Nash Memorial Trophy – English Junior Champion Club qualifier (Wareham)
9 Wiltshire County Foursomes (Wrag Barn)
9 Ayrshire Women’s Stroke Play (Irvine)
9 South of Scotland Handicap (Wigtownshire County)
9 Scottish Golf North Men’s Inter-District – Ayrshire (Moray)
9 Glamorgan Men’s County Championship (Pennard)
10 Derbyshire Golf Men’s/Ladies Seniors (Ashbourne)
10 Nottinghamshire Men’s Interclub Foursomes Mixed, 3rd round (Chilwell Manor)
10 Cumbria Ladies Cecil Leitchg 5-Club final (Silecroft)
10 Lancashire Ladies County finals (Rochdale)
10 Lincolnshire Ladies County Better Ball Central (North Shore)
10 Norfolk Ladies Division Three Handicap Championship (Ryston Park)
10 Sussex Ladies Seniors Waltz (Mannings Heath)
10 Glamorgan Junior Championship (Wenvoe Castle)
11-15 European Boys Team Championship (Royal Waterloo, Belgium)
11-15 European Girls Team Championship (Golf d’Hossegor, France)
11-15 European Men’s Team Championship (Tawast, Finland)
11-15 European Ladies’ Team Championship (Geneva, Switzerland)
11-14 R&A Senior Amateur Championship (Woodhall Spa)
11-14 R&A Women’s Senior Amateur Championship (Woodhall Spa)
11-13 Tillman Trophy Open (Castle Royle)**
11-13 Scottish Golf Scottish Boys U-16s Open (Portlethen)
11-12 East of Scotland Girls (Royal Musselburgh)
11 Midland GU Boys Amateur (Northampton)
11 Gloucestershire County Invitation Day (Henbury)
11 Suffolk Ladies Coronation Foursomes (Rookery Park)
11-13 Yorkshire Ladies Challenge Bowl (Filey)
11 Essex Men’s Keating Trophy qualifier (Romford)
12 Midland North Women’s Region Australian Spoons (Kirby Muxloe)
12 East Women’s Region Australian Spoons (Colne Valley)
12 England Golf Senior Series (Tandridge)
12 Yorkshire Men’s Second Division Team Championship (Hessle)
12 Leicestershire Men’s Inter Club Men’s Foursomes, round 3 (various)
12 Northamptonshire Women’s Bronze/Intermediate (Priors Hall)
12 Hampshire Ladies Foursomes (Petersfield)
13 England Golf England Golf Captains (Tandridge)
13 South Western Counties Boys -– U-18s (The Players Club)
13 Surrey Mid-Age/Colts (Purley Downs)
13 Wiltshire Men’s/Ladies Seniors (Hamptworth)
13 Norfolk Ladies Seniors (Sprowston)
14-15 England Golf Midland Men’s County qualifier (Belton Park)
14-16 Durham Men’s County Stroke Play (Whickham)
14 Middlesex Handicap Individual & Team Championship (Muswell Hill)
15 England Golf South East Men’s County qualifier (Farleigh)
15 Northumberland Men’s County Salver – 3.5-12.4 hcap (Longhirst Hall)
15 Northamptonshire Women’s League (Northampton)
15-16 Cumbria Men’s Matchplay (Seascale)
15-16 St David’s Cross (Royal St David’s)**
15 Devon Salver and Youth Championship (Saunton East)
16 Northamptonshire Family Foursomes (Kettering)
16 Wales Golf Ping Junior Tour Event 5 (Llanishen)
16 Kent Summer Mixed Greensomes ( Faversham)
16 Hampshire Girls (Brokenhurst Manor)
16 Argyll & Bute Handicap Championship (Dunaverty)
16 Ayrshire Men’s Club Championship (Prestwick)
16 Lanarkshire Boys
16 Lothians Men’s Amateur qualifier (Bruntsfield Links)
16 South Wales Seniors (Newport, Gwent)*
16 Caernarfonshire Men’s Menai Cup (Bull Bay)
16 Flintshire Men’s County Championship (Hawarden)
17 AIG Women’s Open Pre-Qualifying (The Buckinghamshire)
17-19 South Wales Boys (St Mellons)
17 Lancashire Boys U-16s & U-14s (Rossendale)
17 Northamptonshire Men’s Seniors (Kingsthorpe)
17 Cambridgeshire Men’s Seniors (The Gog Magog)
17 English Schools National U-16s (Hearsall)
17 Somerset Ladies O-50s (Saltford)
17 Cumbria Ladies 4BBB (Kendal)
17 Lincolnshire Ladies County Better Ball South (Sleaford)
17 Lancashire Ladies Team 4 Ball (Worsley Park)
17 Nottinghamshire Ladies County Captain’s Am-Am (Sherwood Forest)
17 Suffolk Ladies Centenary Foursomes (Bury St Edmunds)
17 Sussex Ladies Jeredein Salver (Royal Ashdown Forest)
17 Worcestershire & Herefordshire Ladies Vets – Cecil Leitch (Hagley)
18-20 England Golf English Under-25s (Woburn)
18-20 England Golf English Boys U-16s – McGregor Trophy (Woburn)
18 Northern Women’s Region Closed Championship (Hexham)
18 East Region Women’s Seniors (Bedfordshire)
18 Hampshire Men’s Open (Royal Winchester)
18 Gloucestershire Ladies Nett Team Championship (Puckrup Hall)
18 Ayrshire Men’s Seniors (Ayr Seafield)
19 South Western Counties Seniors (Newquay)
19-20 Midland Men’s Senior Amateur (Peterborough Milton)
19-20 England Golf South East Senior Men’s County qualifier (Heacham Manor)
19-23 Scottish Golf Scottish Boys Amateur (Lanark)
19-20 Durham Men’s Seniors (Eaglescliffe)
19-20 Cheshire Seniors Stroke Play (Lymm)
19-20 BB&O Seniors County Qualifier (Heacham Manor)
19-20 Kent Women’s Seniors Stroke Play (Northforeland)
19 East Region Women’s Seniors (Bedfordshire)
19 Wales Golf Caernarvonshire Cup (Royal St David’s)
19 Lancashire Men’s Collinge Trophy III (Accrington)
19 Durham Men’s Junior Patrons – John & Joyce Quinn Memorial (Castle Eden)
19 Lincolnshire Ladies Helen Dobson Scratch Trophy (Belton Park)
19 West Wales Ladies Foursomes (Milford Haven)
20-23 The 151st Open (Royal Liverpool)
20 Yorkshire Men’s County Members Am-Am No 2 (Keighley)
20 Anglian League Boys West qualifier (Stoke Rochford)
20 South East Men’s Seniors qualifier (Heacham Manor)
20 Surrey Ladies Summer Foursomes (New Zealand)
21-23 Scottish Golf Scottish Girls Amateur (Cardrona)
21 Shropshire & Herefordshire Centenary Texas Scramble (Herefordshire)
21 Gloucestershire Men’s County Golf Day (Forest of Dean)
21 Lincolnshire Ladies County Autumn Meeting (Stoke Rochford)
22 Durham Men’s County Club Championship (Consett)
23-26 Wales Golf Welsh Boys & Girls (Newport)
23 Derbyshire Golf Mixed/Men’s 4BBB Stableford (Buxton & High Peak)
23 Lincolnshire Men’s Sir Henry Lunn Shield (Waltham Windmill)
23 BB&O Amateur Championship qualifier (Heythorp Park)
23 Lanarkshire Men’s/Youths
23 Lothians Men’s Amateur (Bruntsfield Links)
24 Wales Golf Newport Cup (Newport)
24 Durham Men’s Seniors Summer Meeting (Brancepeth Castle)
24 Nottinghamshire Men’s Interclub Foursomes, semi-finals
24 Staffordshire Men’s Seniors (Penn)
24 Durham Ladies American Texas Scramble (Eaglescliffe)
24 & 26 Ladies North of Scotland Championship (Arbroath)
24-26 Angus Junior Championship (Buddon Carnoustie)
25-27 England Golf English Girls (The Caversham)
25-28 England Golf English Boys – Carris Trophy (Moor Park)
25-26 Northern Counties Senior Men’s (Furness)
25 Essex Boys U-14s /Fred Stilwell (Maylands)
25 Kent Texas Scramble (Wrotham Heath)
25 Cheshire Ladies Centenary Rose Bowl (Sale)
25 Gloucestershire Ladies Gross Team Championship (The Bristol)
25 Hampshire Ladies Seniors (Romsey)
26-28 North of England U-14s Stroke Play (South Moor)**
26-29 European Ladies Amateur (Tegelberga, Sweden)
26 Yorkshire Men’s Team Championship (Hornsea)
26 Durham Men’s County Member Summer Pairs II (George Washington)
26 Leicestershire Men’s Inter Club Seniors Foursomes, round 3, & Seniors Scratch Knock-Out, round 2 (various)
26 Scottish Golf North Ladies Stableford Open (Abernethy)
27-27 England Golf South East Senior Men’s (South Herts)
27-30 R&A The Senior Open (Royal Porthcawl)
27 Midland South Women’s Region Australian Spoons (Buckingham)
27 Douglas Johns U-15s Open (Harewood Downs)**
27 South West of England Mid Amateur (Churston)
27 Norfolk Boys (Wensum Valley)
27 Sussex Men’s Veterans (Piltdown)
27 Dorset Boys U-14s/12s (Highcliffe Castle)
27 Hampshire Junior Championship (Waterlooville)
27 Dorset Ladies County Bowmaker (Sherborne)
27 Warwickshire Ladies Summer Meeting (Maxstoke Park)
28 Derbyshire Golf Boys/Girls (Cavendish)
28 Staffordshire Boys Open (The Manor)
28-29 Middlesex Men/Women’s Seniors/Team Championship (North Middlesex)
28 Sussex Men’s Veterans Foursomes (Piltdown)
28 Buckinghamshire Ladies Summer Meeting (Oakland Park)
28 Dyfed Seniors & Veterans (Glynhir)
29-30 Waterford Trophy (Sunridge Park)**
29-30 Glamorgan Men’s Matchplay Championship (Caerphilly)
29-30 Northumberland Men’s Stroke Play (Dunstanburgh Castle)
29-2 Wales Golf Welsh Men’s Amateur (Porthmadog)
29-2 Wales Golf Welsh Women’s Amateur (Porthmadog)
29 Durham Men’s County 2nd Division Championship (6-10 hcp) (Durham City)
29 Cumbria Men’s Inter-Club Stroke Play (Kirkby Lonsdale)
29 Argyll & Bute Men’s Stroke Play (Machrihanish)
30 Northumberland Men’s Fenwick Smith Trophy (Dunstanburgh Castle)
30 Derbyshire Golf U-14s Junior County Cup (Ormonde Fields)
30 Leicestershire Men’s John Cheatle Foursomes (Rothley Park)
30 Nottinghamshire Men’s County Amateur Pairs (Wollaton Park)
30 Bedfordshire Men’s County Fourball (South Beds)
30 Fife Junior Stroke Play (Kinghorn)
30 Lothians Boys (Braid Hills)
31-3 St Andrews Junior Ladies Open (St Andrews Links)*
31-3 St Andrews Junior Boys Open (St Andrews Links)*
31 Leicestershire Boys Stroke Play (Scraptoft)
31 Nottinghamshire Mixed Interclub Foursomes, semi-finals
31 Hertfordshire Boys (The Hertfordshire)
31 Kent Junior Championship (Dartford)
31 Shropshire Girls (Bridgnorth)
31 Suffolk Golf Day (Hintlesham)
AUGUST
1-6 England Golf English Men’s/Women’s Amateur (Ferndown & Broadstone)
1-5 Scottish Golf Scottish Men’s Amateur (Royal Dornoch/Tain)
1-3 England Golf English Girls U-16s/14s (Shifnal)
1-2 South England Boys (Sherborne/Yeovil)**
1 Southern Counties Men’s Seniors Foursomes qualifier (Thorndon Park)
1 BB&O Junior Championship (Harleyford)
1 Worcestershire Senior Fourball (Moseley)
2 Anglian League Boys East qualifier (Diss)
2 Leicestershire Men’s Inter Club Foursomes, round 4 (various)
2 Warwickshire U-14s (North Warwicks)
2 Essex Boys Foursomes (Gosfield Lake)
2 Sussex Men’s Seniors (East Sussex National)
2 Cornwall Men’s Seniors (Falmouth)
3 Scottish Golf PING Scottish Open Series (Tain)
3 Yorkshire Men’s County Members Meeting No 3 (Hickleton)
3-4 Leicestershire Boys Matchplay (Scraptoft)
3 Surrey Boys U-13s/14s (Camberley Heath)
3 Wiltshire Ladies County Bowmaker (North Wilts)
3 Norfolk Ladies Division Four Handicap Championship (Dereham)
3 Worcestershire & Herefordshire Ladies Betty Pryce Jones (Kidderminster)
3 Ayrshire Girls Stroke Play (Largs)
4 Wales Golf Ping Junior Tour Event 6 (Swansea Bay)
4 Lincolnshire Juniors Woodrofe Walter (Belton Park)
4 Nottinghamshire Boys (Wollaton Park)
4 Cheshire Boys Stroke Play (Delamere Forest)
4 Staffordshire Boys (Westwood)
4 Essex Boys U-12s / Brian Fuller Trophy (Rivenhall)
4 Middlesex Eamon Kneafsey – U-35s/26s/18s (Sudbury)
5-6 Leven Links Gold Medal (Leven Links)**
5 Stoneham Trophy – part 1 of Solent Salver (Stoneham)**
5 Durham Men’s County 3rd Division Championship (11-15 hcp) (Blackwell Grange)
5 Durham Men’s County 4th Division Championship (16-28 hcp) (Blackwell Grange)
5 Cumbria Champion of Club Champions (Appleby)
6 Mike Smith Memorial Trophy – part 2 of Solent Salver (Brokenhurst Manor)**
6 Midland North Women’s Region Queen of Clubs (Wrekin)
6 Angus Senior Team Championship (Kirriemuir)
7 AIG Women’s Open Final Qualifying (Hankley Common)
7-11 Eden Tournament (St Andrews Links)**
7-11 Strathtyrum Tournament (St Andrews Links)**
7-8 England Golf Midland Senior Men’s County qualifier (Sandwell Park)
7 Northumberland Men’s Junior Summer Open (Blyth)
7 Leicestershire Men’s Inter Club Pro-Am Foursomes, round 4 (various)
7-8 Hertfordshire Men’s Seniors (East Herts)
7 Northumberland Ladies National Playing Fields (Arcot Hall)
8-10 R&A Girls and Boys Home International (Lindrick)
8-10 England Golf English Boys Under-14s – Reid Trophy (Sandiway)
8 Wales Golf Medal and Bowls (Llandrindod Wells)
8-10 The Lee Westwood Trophy (Rotherham)**
8-10 Northern Women’s Region Jamboree (Huddersfield)
8 & 10 Lothians Men’s/Junior Champion of Champions (TBC)
8 Midland South Women’s Region Second Team regional final (Edgbaston)
8 Surrey Boys U-18s/17s (Pyrford)
8 Cheshire Ladies Margaret Sangster Salver (Wimslow)
8 Gwent Boys Stroke Play (Greenmeadow)
9-11 R&A Women’s and Men’s Home Internationals (Machynys)
9-11 England Golf East Region Junior County qualifier (Benton Hall)
9 England Golf Northern Counties Men’s County qualifier (Mount Murray)
9 Midland North Girls (Erewash Valley)
9 Leicestershire Men’s Inter Club Mixed Foursomes, round 4 (various)
9 Worcestershire Boys (Droitwich) 9 Essex Boys (Orsett)
9 Cambridgeshire Women’s Seniors Cup (Girton)
10 England Golf Northern Counties Senior Men’s County qualifier (Castletown)
10-13 AIG Women’s Open (Walton Heath)
10 Surrey Boys U-16s/15s (Leatherhead)
10 Norfolk Men’s Seniors (Middleton Hall)
10 Gloucestershire Men’s Seniors (Brickhampton Court)
10 Buckinghamshire Girls (Burnham Beeches)
11-13 Wales Golf Welsh Men’s Team Championship (Porthmadog)
11-12 BB&O Amateur (Buckinghamshire)
11 Warwickshire Boys/Girls Amateur (Nuneaton)
11 Worcestershire Open (Redditch)
11 Middlesex 3 Club Challenge (Harrow School)
11 Somerset Ladies Handicap Championship (Enmore Park)
}11 Scottish Golf North Junior Championship (Muir of Ord)
11 Glamorgan Men’s Mid Am/Seniors (Radyr)
12 Midland GU Men’s Closed Amateur (Shrewsbury)
12 Dorset Inter-Club Mixed Foursomes (Bridport & West Dorset)
12-13 Dorset Ladies Silver & Bronze Autumn Meeting (Knighton Heath)
12-13 North Wales Boys/Girls (Rhuddlan/Abergele)
13-14 North East Open (Royal Aberdeen)**
13-14 Scottish Golf Scottish Boys U-14s Open (Dunblane)
13-19 Carnegie Shield (Royal Dornoch)**
13 Leicestershire Fox (Willesley Park)**
13 Durham Men’s Clark Cup semi-finals
13 Northumberland Men’s Forster Cup (13-28 hcap) (Bamburgh Castle)
13 Lincolnshire Men’s Bramley finals (Seacroft)
13 Cheshire County Foursomes (Heswall)
13 Glasgow Men’s Open (Pollok)
13 Caernarfonshire Men’s Open Better Ball (Holyhead)
14-18 England Golf English Senior Men’s Amateur (Luffenham Heath)
14-15 England Golf England Golf Captain Finals (Woodhall Spa)
14 Lancashire Association Junior Team Tournament (Preston)
14-15 Nottinghamshire Boys Matchplay (The Nottinghamshire)
14 BB&O U-14s (Beaconsfield)
14 Worcestershire Club Team Handicap (The Worcestershire)
14 Sussex Boys U-15s (Mid Sussex)
14 Warwickshire Ladies The Goodyear Challenge Cup (Olton)
15-20 R&A The Boys Amateur Championship (Ganton & Fulford)
15-20 R&A The Girls Amateur Championship (Ganton & Fulford)
15 Dorset Adult/Junior Greensome (Lyme Regis)
15 Cumbria Ladies Summer Meeting (Kirkby Lonsdale)
16 Yorkshire Boys U-16s & U-14s (Middlesbrough)
16 England Golf Senior Series Final (Woodhall Spa) 16 Lancashire Men’s County Foursomes (Bury)
16 Durham Men’s County Members Autumn Salver (Heworth)
16 Cheshire Disability Open (Carden Park)
16 Gloucestershire Ladies Summer Texs Scramble (Cleeve Hill)
16 Scottish Golf North Ladies 3 Team Competition (Reay)
17 England Golf Men’s Race to Woodhall Spa (Woodhall Spa)
17 Yorkshire Men’s County Members Meeting No 4 (Selby)
17 Northumberland Men’s Seniors Autumn Team Open (Whitley Bay)
17 Northamptonshire Women’s Am-Am (Collingtree Park)
17 Sussex Men’s Gerry Honeysett Plate (Haywards Heath)
17 Berkshire Ladies Millennium Trophy (Calcot Park)
17 Cambridgeshire Women’s President’s Day (St Neots)
18 England Golf Women’s Race to Woodhall Spa (Woodhall Spa)
18 England Golf Australian Spoons Final (Woodhall Spa)
18 Lincolnshire Juniors Les Johnson (Kenwick Park)
18 Middlesex Women’s Senior Meeting (Enfield)
18 Durham Ladies May Lowery final (South Moor)
18 West Wales Ladies Team Shield (Cardigan)
18 North Wales U-18s/15s/13s (Wrexham)
19-20 Wales Golf Welsh Women’s Team Championship (Pyle & Kenfig)
19-20 North East Open (Craibstone)**
20 Scottish Golf Medals Grand Final (Panmure)
20 Leicestershire Men’s County Open & Champion of Champions (The Leicestershire)
20 Lincolnshire Men’s Elsham finals (Elsham)
20 Nottinghamshire Boys The Cyril Sellick Memorial Trophy (Ruddington Grange)
20 Cambridgeshire Men’s County Open (Gog Magog)
20 Devon Men’s Scratch and Handicap Foursomes (Tiverton)
20 Worcestershire & Herefordshire Ladies Mixed 4BBB (Blackwell)
20 Angus County Team Championship (Forfar)
20 Fife Ladies Stableford (Elmwood)
20 North Wales Mens/Youths (Conwy)
20 Gwent Men’s Team Championship (Greenmeadow)
21 Leicestershire Men’s Inter Club Seniors Foursomes, round 4, & Seniors Scratch Knock-Out, round 3 (various)
21 Anglian League Boys final (TBC)
21 Warwickshire Boys Matchplay – quarters/semis (Nuneaton)
22-23 West of England U-18s (Burnham & Berrow)**
22 Leicestershire Men’s Presidents Day (Ullesthorpe Court)
22 Gloucestershire Ladies Kitkat Cup (Forest Hills)
22-24 Yorkshire Men’s Amateur (Moortown)
23 Durham Men’s Junior Patrons competition No 4 (South Moor)
23 Lincolnshire Men’s Presidents Day (Woodhall Spa)
23 Cheshire U-14s/16s (Bramall Park)
23 Warwickshire Boys Matchplay final (Nuneaton)
23 Worcestershire & Herefordshire Ladies Dorothy Crooke/ Mary Hampson / Mary Turner (Bromsgrove)
24 England Golf Women’s Open Stroke Play (The Manchester)
24 England Golf England Golf Captains 4BBB (Sandwell Park)
24 Sussex Ladies Vets (Ham Manor)
24-25 Wales Golf Welsh U-16s & U-14s (Cardiff)
25-26 Midland GU Men’s Open Amateur (The Worcester G&GC)
25-26 Jacques Legalise Trophy (Golf de Chantilly (France))
25 Middlesex U-14s/13s (Hillingdon)
26-27 South of Scotland Matchplay (Powfoot)
26-27 South East Scotland District Championship (Bathgate)
26-27 North of Scotland Men’s Open (Brora)
26 Durham/Northumberland Men’s Inter-County Foursomes semi-finals (TBC)
26 Cheshire County Handicap Trophy (Wychwood Park Hotel)
26 Kent Men’s Bettter Ball Scratch Open (Chestfield)
27 North West Junior Open (Knott End)
27 Durham Mixed Foursomes final
27 Leicestershire Men’s Mixed, Seniors, Foursomes & U-35s Scratch Knock-Out (Longcliffe)
27-30 Dumbartonshire Men’s/Team Championship (Hayston)
29-31 England Golf Boys County Finals (John O’Gaunt)
29 Derbyshire Golf County Colf Am-Am (Breadsall Priory)
29 Midlands South Girls (Churwell Edge-Middleton & Chacombe)
29 Gloucestershire Ladies Lady Marling/Coronation Medal & Consolation Stableford (Lansdown)
30-31 Wales Golf Welsh Women’s Open Senior (North Wales)
30 Bedfordshire Women’s Past Captains (Mount Pleasant)
31 Liphook Ladies Open (Liphook)***
31-3 West of England Open Amateur & War Memorial Trophy (Burnham & Berrow)
31 Yorkshire Men’s County Members Meeting No 5 (Woodsome Hall)
31 Southern Counties Senior Foursomes (Nevill)
31 Sussex Ladies Divisions finals (Chartham Park)
SEPTEMBER
1-3 Scottish Golf Scottish Women’s County Finals (Hilton Park)
1-2 South East Links Championship (Royal St Georges/Royal Cinque Ports)
1 Wiltshire County Mixed Championship (The Wiltshire)
1 Buckinghamshire Ladies Seniors/Vets Autumn Meeting (South Buckinghamshire)
1 Durham Ladies Autumn 4BBB (Brancepeth Castle)
1 Scottish Golf North Ladies Seniors (Forres)
1 Scottish Golf North Men’s Seniors (Nairn Dunbar)
2-3 The Walker Cup (St Andrews)
2 Shropshire & Herefordshire County Handicap (Market Drayton)
2 Lothians Men’s Handicap Stableford (Pumpherston)
3 Wales Schools v England Schools (Newport)
3 Wales Golf Welsh Handicap Team Championship (Celtic Manor)
3 Midland GU Boys U-14s (Stanton-on-the-Wolds)
3 Cheshire Ladies TaylorMade Team Championship final (Prestbury)
3 Durham Men’s Clark Cup final (TBC)
3 Wiltshire Men’s Divisional Championship (Kingsdown)
3 Ayrshire Finals Day (Prestwick St Cuthbert)
3 Border Men’s Team/Individual Championship (Hirsel)
3 Gwent Men’s Handicap Team Championship (Parc)
4 Scottish Golf Commonwealth Spoons (Kings Acre)
4 Durham Men’s Captains Autumn Meeting (Billingham)
4 Northumberland Ladies Autumn Meeting (Ponteland)
4 Nottinghamshire Ladies Autumn Meeting & Vets Cup (The Nottinghamshire)
4 Sussex Ladies Presidents Team Trophy (Sweetwoods)
4 Midlothian Ladies Autumn Meeting (Bruntsfield)
6 Midland North Women’s Region County Second Team finals (Beeston Fields)
6 Midland Senior League Play-Off final (Coventry)
6 Staffordshire Men’s Beddows Trophy (Penn)
7-10 Wales Golf Finals Week (Carmarthen)
7 Leicestershire Men’s Seniors Inter Club Fourball Team Knock-Out final (TBC)
7 Lincolnshire Men’s Open (Spalding)
7 Cornwall Ladies Autumn Meeting (Falmouth)
7 Norfolk Ladies Autumn Foursomes (Swaffham)
8 Essex Men’s Romford Trophy (Romford)
8 Middlesex Women’s Autumn Meeting (Bush Hill Park)
9 England Golf Girls County Champion of Champions (Woodhall Spa)
9-10 England Golf Senior Women’s County Champion of Champions (Woodhall Spa)
9 The Rock (Charnwood Forest)**
9-10 Scottish Golf Men’s Area Team Championship (Paisley)
9 Durham/Northumberland Men’s Inter-County Foursomes final (Whitburn)
9 Shropshire & Herefordshire Handicap/Scratch League (Church Stretton)
9 Wiltshire Ladies Coronationa Medal Final (Bowood)
9 Dyfed 4BBB (Haverfordwest)
10 England Golf Women’s County Champion of Champions (Woodhall Spa)
10-11 Wlesh Inter Counties Senior Team Championship (Builth Wells)
10 Leicestershire Men’s U-35s League final (Kilworth Springs)
10 Lincolnshire Men’s Hotchkin, Taylor, Butlin (South Kyme)
10 BB&O Open (Lambourne Club)
10 Northamptonshire Boys Junior Medal Final (Kettering)
10 Suffolk Men’s Open (Rookery Park)
10 Cornwall Ladies Mixed Greensomes (Looe)
10 Berkshire Ladies Team Competition (Donnington Grove)
10 Midlothian Girls (Kingsknowe)
11 England Schools v Scotland Schools (TBC)
11 England Golf Ping Women’s 4BBB Grand Final (Thonock Park)
11 Durham Seniors Autumn Meeting (Bishop Auckland)
11 Leicestershire Men’s Inter Club Pro-Am Foursomes, round 5
11 Northamptonshire Senior Pairs Open (Wellingborough)
11 Hertfordshire Women’s Autumn Meeting (Mill Green)
11 Somerset Ladies Autumn Meeting Waltzing Bowmaker (Taunton & Pickeridge)
11 Hampshire Men’s Seniors Foursomes (Brokenhurst)
11 Oxfordshire Ladies 2 Ball Alliance – Autumn (The Wychwood)
11 Hampshire Ladies Autumn Meeting – Division 2 (Wellow)
11 Lancashire Interclub finals (Dunscar)
11 Flintshire Men’s Autumn Seniors (Northop)
12 England Golf Ping Mixed 4BBB Grand Final (Thonock Park)
12 Norfolk Ladies County Waltz (Heacham Manor)
12 Caernarfonshire Men’s Open Seniors Handicap (Rhos-on-Sea)
12-13 Cheshire Ladies Foursomes Knockout (Delamere Forest)
13 England Golf England Golf Captains’ 4BBB (Lymm)
13 Durham Men’s County Members Pairs (Ramside)
13 Staffordshire Men’s Seniors Loader & Henwood (The South Staffordshire)
14 Midland GU Senior Autumn Championship (Blankney)
14 Lancashire Men’s Collinge & Bell Trophy finals (Ormskirk)
14 Derbyshire Golf Ladies Autumn Medal (Burton-on-Trent)
14 Warwickshire Men’s Open (Maxstoke Park)
14 Worcestershire The Peter Adams Trophy (Hollywood)
14 Gloucestershire Men’s Seniors County Stableford final (The Bristol)
14 Berkshire Ladies Autumn Meeting – Division 1 (Castle Royle)
14 Shropshire Ladies Autumn Meeting (Lilleshall Hall)
14 Suffolk Ladies Division 1 meeting (Bungay)
15-16 Gerald Micklem Cup Mid Amateur (Sunningdale)**
15 Herfordshire Mixed Foursomes (Letchworth)
15 Middlesex Men’s Autumn Meeting (Mill Hill)
16-17 England Golf Boys County Champion of Champions (Woodhall Spa)
16-17 Scottish Boys Team Championship (Forrester Park)
16-17 Argyll & Bute Matchplay
16 Wales Golf Ping Junior Tour Final (Bulith Wells)
16 Essex Men’s Upminster Trophy/Bowl (Upminster)
17 England Golf Men’s County Champion of Champions (Woodhall Spa)
17 South East Group Boys U-14s League final (Goring & Streatley)
17 Scottish Golf Boys’ Area Team Championship (Forrester Park)
17 East Region Junior Team Trophy (Bury St Edmunds)
17 Leicestershire Junior League finals (Market Harborough)
17 Bedfordshire Mixed Foursomes (Cainhoe Wood)
17 Hampshire Men’s County & Mid-Am Foursomes (North Hants)
17 Oxfordshire Ladies Centenary Trophy (Badgemore Park)
17 Norfolk Ladies County Medal & Brister Salver (Eaton)
17 Fife Champion of Champions (Crail)
17 Lothians Men’s Sivewright Quaich final (Prestonfield)
18 Leicestershire Men’s Seniors Scratch Knock-Out, round 4 (various)
18 Durham Men’s Captains D Atkinson Trophy (Hartlepool)
18 Cambridgeshire The Paul Daw Memorial Team Championship (Gog Magog)
18 Hertfordshire Somen’s Seniors Inter County Team Championship (Highwoods)
18 Cumbria Ladies Autumn Meeting (Silloth)
18 Essex Ladies Seniors Hanidcap (Colne Valley)
18 Shropshire Ladies 4 Ball Better Ball Stableford (Shrewsbury)
18 Warwickshire Ladies Joyce Nichol trophies (Shirley)
18 Yorkshire Ladies Alison Nicholas Am-Am (Ganton)
19-21 Women’s and Men’s Senior Home Internationals (West Kilbride)
19 Gwent Men’s Seniors Stroke Play (Greenmeadow)
18 East Lothian Ladies Autumn Meeting / Catriona Matthew Team Trophy (Longniddry)
19 Gloucestershire Ladies Autumn Bowmaker (Chipping Sodbury)
20 South East Group Final (The Cambridgeshire)
20 Durham Men’s Junior Patrons Competition No 5 (Darlington)
20 Southern Counties Men’s Seniors Foursomes final (The Cambridgshire)
21 Yorkshire Men’s County Members Invitation Day (Bradford)
21 Derbyshire Golf Autumn 4BBB Stableford (Chesterfield)
21 Somerset Ladies Fowler Lock 4BBB (Tall Pines)
21 Wiltshire Men’s Ramsbury Shield (Erlestoke)
21 Bedfordshire Women’s Seniors 4BBB (Bedford & County)
21 Surrey Ladies Super Seniors (Richmond)
22-24 England Golf Women’s County Finals (King’s Lynn)
22 Scottish Golf Scottish Mixed Championship (Craighead)
23-24 England Golf English Champion Club (Ealing)
23 Wales Golf National Playing Fields (Glyn Abbey)
23-24 Yorkshire Men’s Matchplay (Headingley)
23 Shropshire & Herefordshire County Open (Ludlow)
23 Kent Knockout Finals (Sheerness)
24 South East Group Boys U-18s League final (Ifield)
24 West of England U-16s (Forest Hills)*
24 Midland Junior Champion of Champions (Trentham Park)
24 Lincolnshire Junior League finals (Toft)
24 Hertfordshire Men’s County Foursomes Championship (Mid Herts)
24 Essex Men’s Foursomes (West Essex)
24 Angus Autumn Meeting (Ballumbie)
24 Fife Mixed Foursomes (Lundin Ladies)
25 Prue Riddiford Bowmaker (Crowborough Beacon)
27 Hampshire Ladies Autumn Meeting – Division 1 (Hockley)
27 Yorkshire Ladies Autumn Meeting (Wakefield)
28 South West Women’s Foursomes (Long Ashton)
28 Worcestershire Captains & Guests (Hollwood)
28 Hertfordshire Men’s Senior Challenge Trophy (Dyrham Park)
28 Wiltshire Ladies Autumn Meeting (Rushmore)
28 Sussex Ladies Autumn 9 Challenge (Horam Park)
29 Lincolnshire Patrons (Ashby Decoy)
29-1 England Golf Men’s County Finals (Southport & Ainsdale)
29 Gloucestershire County Golf Day (Forest Hills)
29 Berkshire Ladies Autumn Meeting – Division 2/3 (Royal Ascot)
30 Suffolk Mixed Paris (Hintlesham)
OCTOBER
1 South East Group Boys U-16s League Final (Felixstowe Ferry)
1 Derbyshire Golf Ladies & Girls Centenary Salvers (Stanedge)
1 Leicestershire Men’s Pro-Am Foursomes & Seniors Scratch Knock-Out finals (Lingdale)
1 Lincolnshire Men’s Jubilee Challenge Pairs (Belton Park)
1 Northamptonshire Men’s/Women’s Champion of Champions (Whittlebury Park)
1 Essex Men’s Mullis Trophy (Benton Hall)
1 Suffolk Ladies Finals (various)
1 Sussex Ladies Glenda Rickets Memorial Salvers (Nevilll)
2 Hertfordshire Women’s Seniors (Old Ford Manor)
2 Somerset Seniors Copunty Stableford (Bath)
2 Surrey Ladies Autumn Meeting (Purley Downs)
3-5 North of England Amateur (Seaton Carew)**
3 Essex Ladies Windfall Trophy final (Five Lakes)
3 Yorkshire Ladies 4BBB – Harvest Competition (Pike Hills)
3 Hampshire Ladies Bowmaker (Andover)
4 Cambridgeshire Women’s Officials & Club Delegates Cup (Ramsey)
5 Bedfordshire Women’s County Autumn Meeting (South Beds)
6 Middlesex Women’s Lorna Peters Memorial (Highgate)
6 Essex Ladies President’s Day (Benton Hall)
8 South East Group County League Final (Wildernesse)
8 Leicestershire Men’s Baxter Trophy (Willesley Park)
8 Lincolnshire Men’s League finals (Stocke Rochford)
8 Warwickshire Junior Champion Club (Olton)
8 Hertfordshire County Finals Day (Berkhamsted)
8 Wiltshire Ladies Knockout Finals (Cumberwell Park)
9 Durham Ladies Autumn Team (Whitburn)
9 Lincolnshire Ladies County Am-Am (Thonock Park)
9 Midlands Vets Ladies Championship (Hawkstone Park)
10-12 England Golf Senior Men’s County Finals (Thorpeness)
12 Berkshire Ladies Angela Uzielli Memorial Trophy (Mill Ride)
14-15 Norfolk Men’s Matchplay (Heacham Manor)
15 Derbyshire Golf Men’s EOS (Kedleston Park)
15 Lincolnshire Men’s Rita Hurst Salver (Kirton Holme)
15 Nottinghamshire Boys Juniuor League Finals (Oakmere Park)
15 Cheshire Mixed Foursomes (Vale Royal Abbey)
15 Hertfordshire Scratch League Finals Day (Sandy Lodge)
15 Fife Junior Champion of Champions (Burntisland)
16 Northumberland Men’s Seniors Autumn Texas Scramble (The Nortthumberland)
16-19 North of Scotland Junior Matchplay (Forres)
18 Hertfordshire Schools Team Championship (Chesfield Downs)
18-21 World Women’s Team – Espirito Santo Trophy (Dubai)
19 South East Group Seniors League Final (Blackmoor)
20 Lincolnshire Patrons (Boston)
22 Midland GU U-16s Boys County Cup (Burton-on-Trent)
23 Cambridgeshire Women’s Season Finale Am-Am (Saffron Walden)
23 Worcestershire & Herefordshire Ladies Vets 9 holes (Vale-Lenches)
24-25 Lincolnshire Junior Matchplay finals (Pottergate)
25-28 Men’s World Team – Eisenhower Trophy (Dubai)
25 Worcestershire & Herefordshire Ladies Autumn Greensomes (Bromsgrove)
26 Lincolnshire Junior Patrons Cup (Blankney)
26 Kent Race to St George’s final (Royal St George’s)
27 Hertfordshire Boys U-16s (Bishop’s Stortford)
27 Middlesex U-16s (Wyke Green)
NOVEMBER
1 Wales Golf Junior Inter-Club (Bulith Wells)
8-11 R&A Astor Trophy (Hills, New Zealand)
21-23 Faldo Series Junior Tour Final (UAE)